Czy wiesz jak zadbać o swój komfort podczas długiego lotu samolotem?

Czy wiesz jak zadbać o swój komfort podczas długiego lotu samolotem?

Czy wiesz jak zadbać o swój komfort podczas długiego lotu samolotem?

  • Siedzenie bez ruchu sprawia, że krew wolniej krąży i cierpną dłonie i stopy, a ciasne skarpetki tylko to pogarszają. Dlatego na podróż wkładaj luźne i wygodne ubrania i od razu po wejściu zdejmij buty, nie zakładaj nogi na nogę i jak najczęściej ruszaj palcami stóp.
  • W samolocie jest dość suche powietrze, dlatego o długim locie możesz mieć wyschnięte gardło, zaczerwienione oczy czy skórę. Zabierz ze sobą co najmniej 2 litry wody mineralnej, najlepiej niegazowej i pij jak najczęściej. Nie pij kawy, herbaty i alkoholu, bo dodatkowo wysuszają skórę. Skórę smaruj kremem nawilżającym. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, zdejmij je, żeby nie nabawić się zapalenia rogówki i zakrop oczy kroplami.
  • Mimo, że czeka cię bardzo długi lot nie objadaj się, zwłaszcza jeśli czeka cię lot w nocy. Linie lotnicze mają obowiązek podawać posiłek po godzinie od startu i po osiągnięciu tzw. wysokości przelotowej, ale czasami wypada to w późnych porach, np. o północy. Dlatego lepiej poczekać do porannego śniadania tuż przed lądowaniem i spróbować się przespać. To pozwoli ci zmniejszyć objawy jet lagu wywołanego zmianą strefy czasowej.
  • Podczas lądowania i startu zmienia się ciśnienie powietrza, co da się odczuć w postaci zatykania się i dzwonienia w uszach i ziewania, co jest normalną reakcją organizmu. Nie próbuj powstrzymywać ziewania – akurat w takiej sytuacji nie będzie to uznawane za niekulturalne. Ziewaj głęboko wdychając powietrze, a ciśnienie powinno się wyrównać. Jeśli to nie pomoże, przełknij ślinę zatykając palcami nos. Pomocne może być także żucie gumy lub ssanie cukierka.
  • Odradzam długie podróże samolotem osobom chorym na zapalenie zatok, gardła, uszu, układu krążenia, oddychania czy kobietom w ostatnich tygodniach ciąży. Dolegliwości niestety się nasilają podczas podróży. Jeśli musisz daleko lecieć, wybierz połączenia z jak największą liczbą przesiadek. Krótkie loty z przerwami nie wyczerpują tak bardzo jak siedzenie kilkunastu godzin w jednym miejscu. Dla lepszego komfortu lepiej wybrać klasę biznes, jednak tutaj płacimy drożej za bilet.

Często czytane wpisy


Ostatnie wpisy