14-12-2016

Czy wiesz jak zadbać o swój komfort podczas długiego lotu samolotem?

Czy wiesz jak zadbać o swój komfort podczas długiego lotu samolotem?

  • Siedzenie bez ruchu sprawia, że krew wolniej krąży i cierpną dłonie i stopy, a ciasne skarpetki tylko to pogarszają. Dlatego na podróż wkładaj luźne i wygodne ubrania i od razu po wejściu zdejmij buty, nie zakładaj nogi na nogę i jak najczęściej ruszaj palcami stóp.
  • W samolocie jest dość suche powietrze, dlatego o długim locie możesz mieć wyschnięte gardło, zaczerwienione oczy czy skórę. Zabierz ze sobą co najmniej 2 litry wody mineralnej, najlepiej niegazowej i pij jak najczęściej. Nie pij kawy, herbaty i alkoholu, bo dodatkowo wysuszają skórę. Skórę smaruj kremem nawilżającym. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, zdejmij je, żeby nie nabawić się zapalenia rogówki i zakrop oczy kroplami.
  • Mimo, że czeka cię bardzo długi lot nie objadaj się, zwłaszcza jeśli czeka cię lot w nocy. Linie lotnicze mają obowiązek podawać posiłek po godzinie od startu i po osiągnięciu tzw. wysokości przelotowej, ale czasami wypada to w późnych porach, np. o północy. Dlatego lepiej poczekać do porannego śniadania tuż przed lądowaniem i spróbować się przespać. To pozwoli ci zmniejszyć objawy jet lagu wywołanego zmianą strefy czasowej.
  • Podczas lądowania i startu zmienia się ciśnienie powietrza, co da się odczuć w postaci zatykania się i dzwonienia w uszach i ziewania, co jest normalną reakcją organizmu. Nie próbuj powstrzymywać ziewania - akurat w takiej sytuacji nie będzie to uznawane za niekulturalne. Ziewaj głęboko wdychając powietrze, a ciśnienie powinno się wyrównać. Jeśli to nie pomoże, przełknij ślinę zatykając palcami nos. Pomocne może być także żucie gumy lub ssanie cukierka.

Odradzam długie podróże samolotem osobom chorym na zapalenie zatok, gardła, uszu, układu krążenia, oddychania czy kobietom w ostatnich tygodniach ciąży. Dolegliwości niestety się nasilają podczas podróży. Jeśli musisz daleko lecieć, wybierz połączenia z jak największą liczbą przesiadek. Krótkie loty z przerwami nie wyczerpują tak bardzo jak siedzenie kilkunastu godzin w jednym miejscu. Dla lepszego komfortu lepiej wybrać klasę biznes, jednak tutaj płacimy drożej za bilet.

Newsletter Zapisz się i bądź na bieżąco z nowościami i ofertami specjalnymi